Şimdi yükleniyor
×

Güney Toskana’nın İncisi Cortona

Bu Yazı 4 dakikalık okuma süresine sahiptir.

ajax-loader-2x Güney Toskana'nın İncisi Cortona

Toskana ve Umbria arasındaki sınırda İtalya’nın en güzel tarihi kentlerinden biri yer alır; Cortona. Bir tepenin üzerine tünemiş antik taş duvarlarla çevrili bu küçük kırsal mücevher herkesin seyahat programında yer almalıdır. Kasabanın koruyucusu olan güzel Basilica di Santa Margherita’dan çevredeki vadinin ve Trasimeno Gölü’nün muhteşem manzaralarına kadar Cortona’nın içinde ve dışında keşfedilecek güzellikler bulunmaktadır.

Cortona’da yapılacak şeyler.

‘Toskana Güneşi Altında’ adlı kitap ve filmin şöhreti olmasa bile, İtalya’nın Cortona kenti oldukça büyük bir üne sahiptir. Güney Toskana’daki bu küçük kasaba, efsaneler, antik topluluklar, savaşlar, din ve sanatla dolu zengin bir tarihe sahiptir ve bu da onu İtalya’ya yapılacak gezilerde harika bir durak haline getirmektedir.

Kasaba, Etrüsk ve Roma dönemlerinden kalma taş duvarlarla çevrilidir ve çevresindeki güzel Val di Chiana’ya bakan bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

Kısa Bilgi: Ortaçağ kasabası Cortona'nın aynı zamanda Troya'nın kurucusunun (Dardano) doğum yeri olduğu ve torunlarının sonunda Troya'dan ayrılıp Roma'yı kurduğu iddia edilmektedir!

Aziz Margaret Bazilikası

Cortona’ya doğru yol alırken, şehrin en tepesinden çevreye bakan Santa Margherita Bazilikası’nı görebilirsiniz. Bu antik kilise, Cortona’nın koruyucusu olan Santa Margherita figürüne adanmış bir türbe ve Fransisken tersiyerdir.

Kilise ilk olarak 11. yüzyılda keşişler tarafından inşa edilmiş ancak komşu kasaba Arezzo’nun kuşatması sırasında ciddi hasar görmüştür. Margherita di Cortona, 15 metre uzunluğundaki antik kiliseyi yeniden inşa etme çabalarına öncülük etmiştir. Vefatından sonra, eski kilisenin hemen yanına onun onuruna başka bir kilise inşa edilmiştir. Günümüzde gördüğünüz kilise, güzel detaylara sahip ve yaklaşık 30 metre uzunluğundaki eski ve yeni kilisenin bir araya getirilmiş halidir.

Cortona kasabasından kısa bir yürüyüş yaparak ya da arabayla tepeye çıkarak kiliseyi ziyaret edebilirsiniz ve giriş ücretsizdir.

cortona-1-1024x514 Güney Toskana'nın İncisi Cortona

Piazza della Repúbblica

Şehrin kalbinde ana meydan olan Piazza della Repúbblica yer almaktadır. Burası, pazar yeri (Forum olarak bilinir) olarak kullanıldığı Roma döneminden bu yana merkez olmuştur. Günümüzde burası, kenti mükemmel köşelerine götüren alışveriş caddeleri ve sokaklarla çevrili bir kavşak noktasıdır.

Meydanın hemen önünde, geniş bir merdivene sahip etkileyici bir taş bina olan Palazzo del Capitano yer almaktadır. Merdivenlerde oturup insanları izlemenin keyfini çıkarın ya da lezzetli bir kapuçino içmek için sevimli açık hava kafelerinden birinde bir masa kapın. Piazza della Repubblica şehrin en canlı noktasıdır ve Cortona’da görülecek en iyi yerlerden biridir.

Cortona’nın Ortaçağ Sokaklarını Keşfedin

Cortona’nın bazı ilginç tarihi özellikleri olsa da, kentin tamamı burayı İtalya’da ziyaret etmek için harika bir yer haline getirmektedir. Çok sayıda kilise, manastır ve meydan arasında, dar dükkanlarla dolu sokaklarında dolaşarak şehri keşfetmek için saatler harcayabilirsiniz.

El yapımı ürünlerin satıldığı çok sayıda yerel dükkan, popüler müzeler ve birkaç lezzetli Michelin Restoranı bulunmaktadır. Küçük ara sokaklardan oluşan bu labirentte kaybolmak yapılacak en iyi şeylerden biridir.

Sadece fotoğraf çekmek veya aşağıdaki vadinin muhteşem manzaralarına bakmak için durarak kasabanın gizli küçük köşelerini keşfedin. Kent üzerinden Umbria’daki Trasimeno Gölü’nü görmek bile mümkün.

cortona-italy-11-1024x392 Güney Toskana'nın İncisi Cortona
İpucu: Cortona'daki çeşitli dükkanlarında harika kırmızı şaraplar, çok sayıda yerel lezzet sunulmaktadır. Şaraplar Montepulciano yakınlarındaki bölgede üretilmektedir ve şarap dükkanları genellikle geniş bir seçki sunmaktadır.

Convento delle Celle’yi ziyaret edin

Cortona’nın duvarlarının dışında, ağaçların arasında, arabayla yaklaşık 10 dakikalık mesafede Fransisken Manastırı Le Celle yer almaktadır. Bu etkileyici kutsal yapı, 1211 yılı civarında dar bir vadinin başında, çevresinden izole bir şekilde inşa edilmiştir. Bu nedenle, ziyaretçilerin bölgeyi sükûnet içinde keşfetmelerine olanak tanıyan oldukça maneviyatlı bir yerdir. Bina ve çevresindeki doğa, aşağıdaki Chiana Vadisi’nin muhteşem manzarasıyla aynı derecede etkileyicidir.

Fransisken manastırı Le Celle, Roma Katolik tarihinin en saygın dini figürlerinden biri olan Assisili Aziz Francis tarafından inşa edilen ilk manastırdır. Yıllar içinde taş bina birkaç kez yeniden inşa edilmiştir ve şu anda küçük bir rahip kardeşliği (keşişler) tarafından kullanılmaktadır. Manastırı Cortona’dan arabayla ya da yürüyerek (40 dakika) ziyaret edebilir, küçük bir derenin üzerinden geçen taş bir yaya köprüsünden geçerek ulaşabilirsiniz.

 San Francesco

Cortona kentinde öne çıkan bir diğer tarihi yapı ise kentin kalbinde yer alan 13. yüzyıldan kalma bir Roma Katolik kilisesi olan San Francesco’dur. Bu kilise Fransisken inancına ait yapbozun bir başka parçasıdır. Var olan ilk Fransisken kiliselerinden biridir, Aziz Francis’in mezar yeridir ve onun değerli kalıntılarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Cortona’nın şirin ara sokaklarında yürürken, karşınıza dış cephesindeki büyük dairesel penceresiyle tanınan San Francesco çıkacaktır. Yüzyıllar içinde önemli ölçüde değişmiş olsa da, orijinal kirişlerinin ve güzel fresklerinin bazı izlerini hala göstermektedir. Ancak en büyük hazine, Konstantinopolis’ten satın alınan bir Bizans fildişi tableti olan Gerçek Haç tapınağıdır. Kutsal emanetleri ve binanın ev sahipliği yaptığı seçkin sanat eserlerini görmek için içeriye bir göz atın, mekanın ve kasabanın tarihini içinize çekin.

Cortona’daki En İyi Kafe ve Restoranlar

  • Osteria del Teatro (Önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın!)
  • Nessun Dorma
  • La Taverna del Gozzoviglio
  • Sartu
  • Cortona Bistrot
  • La Loggetta
  • Dolce Vita

Şehrin kırsal kesiminde yer alan Cortona, özellikle İtalya’nın daha kırsal bölgelerini keşfetmek isteyen ziyaretçiler için harika bir destinasyondur. Arezzo veya Montepulciano gibi diğer ilginç yerlere sadece kısa bir sürüş mesafesinde yer alan kasabayı, İtalya’da yapılacak araba yolculuğu harika bir durak haline getirmektedir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Genel oy oranı / 5. Oylama Durumu

Şu ana kadar değerlendirme yapılmadı! Bu gönderiye ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı beğendiğinize göre...

Bizi sosyal medyada takip ediniz.

Bu yazı size hitap etmediği için üzgünüz!

Kendimizi geliştirelim!

Hoşunuza gitmeyen noktalar neler oldu?

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya Değer
Ulusalcılık insanları neden bu kadar korkutuyor? Ulusalcılığın bu topraklar üzerindeki zararı nedir? Irkçılık desen değil, faşistlik hiç değil, halkı birbirine…
0
Yorumlarınızı merak ediyoruz.x