Şimdi yükleniyor
×

Toksik İnsanla Başa Çıkma Kılavuzu…

Bu Yazı 8 dakikalık okuma süresine sahiptir.

ajax-loader-2x Toksik İnsanla Başa Çıkma Kılavuzu...

Çocukluktan başlayarak hayatımızın her anında yaşadığımız en yoğun duygu sanırım kırgınlıktır. Mutluluktur diyebilmeyi çok isterdim ama kırgınlık daha ağır basıyor gibi geliyor bana çünkü mutlu olmak zordur ama insan kolay kırılır. İkili ilişkilerimizin dengede olması bizi olduğu kadar karşımızdaki insanı da etkiler. Olumlu yaklaşımlar, empati, karşılıklı anlayış, kabullenme ve pozitif yaklaşımlar bizi olduğumuzdan daha ileri götürür, mutlu ve huzurlu hissetmemize yardımcı olur.

Bütün kişisel gelişim kitapları, akıllı doktorlar, motivasyon içerikleri, bilumum instagram paylaşımları, TED Talks, hayatla ve işle ilgisi olan artık aklınıza ne geliyorsa diyor ki: Negatif ve toksik insanları hayatınızdan çıkarın.

Bir yazıda bu konuyla alakalı olarak aynen şöyle bir cümle vardı; “Bir virüs salgınında izole olmuş biri mi yoksa bağışıklığı olan biri mi kesin olarak hayatta kalır?” Yazının sahibi toksik insanları hayatımızdan çıkartarak kendimize kötülük yaptığımızı, o tip insanlarla başa çıkabilme öğrenimlerini engellediğimizi uzun uzun anlatıyordu.

Haklı olabilir mi? Tartışılır.

Ama bildiğim bir şey var, kar ve zarar oranına bakmak lazım. Etrafımızdaki toksik insanların varlığı bize ne gibi öğrenimler sunuyor ya da hayatımızdan, benliğimizden neler alıp götürüyor?

Toksik insanları tanımanın en iyi yolu belli başlı bazı belirgin özelliklerini bilmekten geçiyor.

 • Manipülatif davranışlar sergilerler ve başkalarını kontrol altında tutmaya çalışırlar.
 • Sık sık kıskançlık ve sahiplenme duyguları gösterirler.
 • Kendi düşünceleri ve hissettikleriyle ilgili sürekli konuşurlar ve başkalarının duygularına veya düşüncelerine önem vermezler.
 • Eleştirici ve alaycı bir tavır sergilerler ve başkalarını küçümserler.
 • Sıklıkla yalan söylerler veya gerçeği çarpıtırlar.
 • Sorunları çözmek yerine, başkalarını suçlarlar ve sorunları daha da kötüleştirirler.
 • Empati ve sempati göstermekte zorlanırlar ve diğer insanların duygularına karşı duyarsızdırlar.
 • Kontrolsüz öfke patlamaları yaşayabilirler ve başkalarına zarar verebilirler.
 • Sıklıkla çatışma yaratırlar ve anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olmak yerine, durumu daha da kötüleştirirler.
 • Kendilerini her zaman haklı görürler ve başkalarının fikirlerine açık değillerdir.

Okumak ve araştırmak, bildiğimi sandığım konularda aslında eksik bilgiye sahip olduğumu gösteriyor. Toksik insan diyip geçerdim ama bunların da kendi aralarında çeşitliliklerinin olduğunu bilmiyordum? Kontrolcü, negatif, manipülatif, enerji sömüren gibi sınıflamaları yapabilirdim ama bunların her birinin farklı bir toksik insan tipi olduğunu bilmiyordum.

 • Kontrol manyağı: Başkalarının yaşamlarına müdahale etmek ve onları kontrol altında tutmak isteyen kişilerdir. Karar verme süreçlerinde ve günlük hayatta bile, sürekli kontrol etmek ve yönetmek isterler.
 • Kendine odaklanmış: Bu insanlar, sadece kendi ihtiyaçlarını ve arzularını düşünen ve başkalarının ihtiyaçlarına veya duygularına aldırmayan kişilerdir. Bu nedenle, diğer insanları ihmal ederler ve empati göstermekten kaçınırlar.
 • Negatif: Bu insanlar, genellikle şikayet eden, eleştirel ve olumsuz bir tutum sergileyen kişilerdir. İşlerin kötüye gittiğini düşünürler ve başkalarının hayatına zarar veren çözümsüz sorunları vurgularlar.
 • Manipülatif: Bu insanlar, başkalarının duygularını ve davranışlarını kontrol etmek için kurnazca taktikler kullanırlar. Örneğin, övgü, şantaj veya suçlama gibi manipülatif taktikleri kullanarak, başkalarını kendi isteklerine uymaya zorlamaya çalışırlar.
 • İlgisiz: Bu insanlar, diğer insanların ihtiyaçlarını ve duygularını görmezden gelen kişilerdir. Empati kurmaktan kaçınırlar ve diğer insanların hislerini veya ihtiyaçlarını umursamazlar.
 • Kıskanç: Bu insanlar, diğer insanların başarılarına ve mutluluğuna karşı kıskançlık duyarlar. Buna ek olarak, başkalarına zarar vermek için kıskançlıklarını kullanan manipülatif davranışlar sergileyebilirler.
 • Enerji vampiri: Gergin hissettirirler. Neden yokken eleştirirler. Başkalarının başına gelen güzel şeylerden mutlu olmazlar.
 • Sahte iltifatçı: Sahte, yersiz ve gereksiz iltifatlarda bulunurlar. Empati yoksunudurlar. İyi davranışları karşısındakini huzursuz hissettirir ve karşısındakinde suçluluk hissi oluşturur.
 • Kötümser: Karşısındakiyle kendi içlerini dökmek için konuşurlar. Sadece kendilerini düşünürler. Karşısındakinin beklentileri dışında konuşmak isterler. Karşısındakini sürekli yaşama ve olaylara negatif bakmaya zorlarlar.
 • Eleştirici: Karşısındaki kişiyi kararlarında desteklemezler. Yapılan her şeyi eleştirirler. Hiçbir şey yapamıyormuş gibi hissettirirler.
 • Kurbanlar: Şanssızlıkları, başarısızlıkları ve hataları için başkalarını suçlarlar. Sürekli başkalarının ilgisini çekmeye uğraşırlar. Devamlı başarısızlık ve hatalarının bahaneleri hakkında konuşmak isterler.

TOKSİK İNSAN KİMDİR?

Toksik insanlar başkalarının sağlığına, mutluluğuna ve refahına zarar verebilecek davranışlarda bulunan kişilerdir. Bu insanlar, kişisel çıkarları uğruna başkalarını manipüle ederler ve negatif davranışlarına rağmen sorumluluk almazlar. Toksik insanlar, özellikle güç ilişkilerinde ve yakın ilişkilerde bulunmaları durumunda, diğer insanların kendilerine olan güvenini ve özsaygısını zayıflatabilirler.

Toksik olmak bir kişilik yapısıymış. İşin tuhaf tarafı bu insanlar bu davranışları genellikle kötü insanlar oldukları için yapmıyorlar ama sergiledikleri toksik davranışlar genelde diğer insanların duygusal ve zihinsel sağlığına zarar verebiliyor.

Türk Dil Kurumu, Toksik kelimesini ZEHİRLİ olarak tanımlamış. Aynen öyledir Toksik İnsan, Zehirlidir, farkına varmadan zehirler, yavaş yavaş bedenini sarar ve sonunda seni felç eder.

Bana göre panzehir; bu tip insanları hayatınızdan sorgusuz sualsiz silip atmaktır, hiç var olmamışlarcasına hafızadan silip atmak lazım ama uzmanlar bu tip insanlarla başa çıkmanın yollarını da sıralamış.

Yok ben hayatımdan silip atamam diyorsanız o zaman bu tip insanlarla başa çıkmanın yollarını bilmeniz gerekiyor.

Uzmanlara göre Toksik insanlarla başa çıkmanın yolları;

 • Sağlıklı sınırlar belirleyin: Toksik insanlarla etkileşimde bulunurken, kişisel sınırlarınızı belirleyin ve bunlara uygun hareket edin. Kendinizi korumak için “hayır” demeyi öğrenin ve yapmak istemediğiniz şeyler için baskı altında kalmayın.
 • Kendinize odaklanın: Kendinize odaklanarak, duygusal ve zihinsel sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve kendinize dikkat edin. Düzenli olarak egzersiz yapın, sağlıklı beslenin, meditasyon yapın veya hobilerinizle ilgilenin.
 • Empati gösterin, ama sınırlarınızı koruyun: Empati göstermek, diğer insanların duygularını anlamanıza yardımcı olabilir, ancak toksik insanlarla etkileşimde bulunurken sınırlarınızı koruyun. Empati göstermek, toksik insanların manipülasyonuna ve kontrolüne karşı sizi koruyacak şekilde yapılmalıdır.
 • Destekleyici arkadaşlar edinin: Pozitif ve destekleyici arkadaşlar, sizin kendinize odaklanmanıza ve sağlıklı sınırlar belirlemenize yardımcı olabilirler. Kendinizi toksik insanların etkisinden korumak için, güçlü ve sağlıklı ilişkiler geliştirmek önemlidir.
 • Mesafeli olun: Toksik insanlarla etkileşimde bulunmak zorunda kalmamak için, onlardan uzak durmak önemlidir. Eğer mümkünse, onlarla iş birliği yapmaktan kaçının veya ilişkinizi minimize etmek için bir adım geri çekilin.
 • Yardım alın: Toksik insanlarla başa çıkmak zor olabilir ve profesyonel yardım almak faydalı olabilir. Bir terapist veya danışmanla konuşmak, size toksik insanların etkisinden korunmak için gereksiz kaygı veya stresle başa çıkmada yardımcı olabilir.

Ben bu konuda katıyımdır, şans elbette veririm ama tekrarında bir daha uğraşmam. Ne geçmişe bakarım ne anılara bakarım, ne de hatır derim. Zehriyle beni zehirlemeye kalkanı, yamacımda barındırmam.

Çocukken en ufak bir şeyde arkadaşlarımıza küserdik ama 10 dakika bile sürmeden hiçbir şey olmamış gibi kaldığımız yerden devam edebilirdik hayatlarımıza, çünkü o zamanlar ne çıkar vardı ilişkilerde ne beklenti ne de gizli ajanda. Saflık ve sevgi hakimdi duygularımıza, kin tutmak nedir bilmediğimiz için küslükler uzun sürmezdi, kırılan kalpleri tamir etmek çok kolaydı.

Yaş ilerledikçe hayatın aslında çocukluğumuzdaki gibi olmadığını görmeye başladık ve saflığın çocukluğumuzdaki gibi güzel bir şey olmadığını acı tecrübelerle öğrendiğimiz an, küslüğün ne demek olduğunu da öğrenmiş olduk. Artık bırak 10 dakikayı, 10 günden önce bitmeyen küslükler başladı ama bunlar ergenlikte olan şeylerdi.

Yaş kemale ermeye başladıkça hayat tecrübesi de arttı, yenen darbeler beraberinde farklı iyileşme süreçlerini getirdi, bazen acı şekilde ders alındı, bazen kıyısından köşesinden dönüldü ve sonunda savunma mekanizması oluşmaya başladı. İkili ilişkilerde daha dikkatli olmaya başladık, sırların paylaşılması kısıtlandı, arkadaş dediklerimiz daha dikkatli seçilmeye başlandı ve bu arkadaşlıkların aralarından dostluklar belirlendi.

Dostum demek kolay, lafın gelişi herkese dersin amma velakin dostluk bağları o kadar basit değildir, sabır ister, emek ister, ilmek ilmek örülmek ister ki baki olsun, söylediğin zaman bir anlam ifade etsin değil mi?

Artık değil.

O kadar kolay “dostum” deniyor ki artık kelime olarak hiçbir anlamı kalmadı desem yanlış olmaz. Hala gerçek dostluklar var, olmaması mümkün de değil ama bu kadar boş yere kullanılan bu kelime beraberinde toksik insanları da getiriyor. Çünkü onlar herkese dostum diyor, herkesin dostu olduklarını sanıyor.

Ergenlikte küslük uzun sürer demiştik ya, yaş kemale erdiğinde insan küsmüyor, küsmek istemiyor, küslük saçma geliyor çünkü.

Peki, sizi rahatsız edeni, zehirleyeni ne yapacaksınız o zaman?

Benim tercihim hayatımdan söküp atmak. Hiç var olmamışlar gibi. Hiç iz bırakmamışlar gibi. Böylesi çok daha kolay oluyor. Düşünmüyorum bir daha, neden böyle yaptı diye dert etmiyorum. Hayatımdan çıkarttığım anda, silip attığım anda o insanlarla alakalı her şey yok olup gidiyor benim için.

Bana göre yetişkin insanlar birbirine küsmez ama kırılır, gönül koyar ve bunu bir şekilde belli de eder, arif olan anlar durumu ve düzeltir, olmayan da hiç var olmamış gibi hayatımızdan çıkar gider…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Genel oy oranı / 5. Oylama Durumu

Şu ana kadar değerlendirme yapılmadı! Bu gönderiye ilk değerlendiren siz olun.

Bu yazıyı beğendiğinize göre...

Bizi sosyal medyada takip ediniz.

Bu yazı size hitap etmediği için üzgünüz!

Kendimizi geliştirelim!

Hoşunuza gitmeyen noktalar neler oldu?

Abone Olun
Bildir
guest
6 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İsmail
İsmail
26 Şubat 2024 14:25

Bu yazıya göre en Toksik insanlar anne ve babalar oluyor, olumsuz eleştiri kaynağı her biri elbette istisnalar kaideyi bozmaz ama genele vurunca çok da uzağa gitmeye gerek yok

hakim
hakim
25 Şubat 2024 11:58

Gerçekten tam bir kılavuz olmuş. Profesyonel hayatta amirlerden tutun mesai arkadaşlarımıza kadar çok var bu tiplerden maalesef.

Aslıhan Özbek
Aslıhan Özbek
25 Şubat 2024 10:33

Daha sık yazmalısınız, pazar sabahları tableti alıp kahve eşliğinde pazar yazısını okumak sonrasında eşimle yazı içeriği hakkında sohbet etmek ritüel haline geldi. Bütün yazarlarınızın daha sık yazması lazım, istisnasız bütün yazarlar güçlü kalemlere sahip.

MrXman
MrXman
25 Şubat 2024 10:23

Bu tip insanlardan kadar çoklar ki etrafımızda hangisi toksik ayır etmek çok zor ama sanırım bu yazıdan sonra biraz daha kolay hale gelecek.

Okumaya Değer
ZAMANIN AYAK TOPU Herşeyin ama herşeyin rövanşı var bana göre.Bazen avantaja bıraktığına bakma hayatın…Yaptığımız hataları VAR’a giderek düzeltebilseydik keşke,izleseydik; olmamış…
6
0
Yorumlarınızı merak ediyoruz.x